All you need at the races

Sat Sep 10 2016 Results

Get full horse racing results for Sat Sep 10 2016 free on freebets.com. With results from Leopardstown, Doncaster and Chester. See how the horse Almanzor won the Leopardstown 18:45 (Qipco Irish Champion Stakes (Group 1)).

Result quick find

Chester 13:40 Sat Sep 10 2016

Howden Joinery/EBF Stallions Maiden Stakes (Plus 10)

1

Abiento Jockey: P Mathers

2

Glorious Artist Jockey: Michael J M Murphy

3

Unzipped Jockey: Edward Greatrex

Lingfield 13:50 Sat Sep 10 2016

Paul Young Stag Party Fillies' Handicap

1

Corpus Chorister Jockey: M Dwyer

2

Taurian Jockey: Tom Marquand

3

Cacica Jockey: Jim Crowley

Doncaster 14:00 Sat Sep 10 2016

At The Races Champagne Stakes (Group 2)

1

Rivet Jockey: Andrea Atzeni

2

Thunder Snow Jockey: James Doyle

3

D'bai Jockey: W Buick

Bath 14:10 Sat Sep 10 2016

Rainbow Casino Teeside Apprentice Handicap (Div 1)

1

Toni's A Star Jockey: Georgia Cox

2

Jaganory Jockey: Lulu Stanford

3

Secret Witness Jockey: Daniel Muscutt

Chester 14:15 Sat Sep 10 2016

Betway Handicap

1

Haley Bop Jockey: F Norton

2

God Willing Jockey: P Mathers

3

Chevallier Jockey: Michael J M Murphy

Lingfield 14:25 Sat Sep 10 2016

Banjo Services Handicap

1

Fearless Lad Jockey: Kieren Fox

2

Londonia Jockey: Harry Bentley

3

Glorious Legend Jockey: William Twiston-Davies

Doncaster 14:35 Sat Sep 10 2016

Ladbrokes Portland (Handicap)

1

Captain Colby Jockey: W Buick

2

Humidor Jockey: F Sweeney

3

Harry Hurricane Jockey: R Winston

Bath 14:45 Sat Sep 10 2016

Rainbow Casino Teeside Apprentice Handicap (Div 2)

1

Burauq Jockey: Josephine Gordon

2

Presto Boy Jockey: Nicola Currie

3

Beau Mistral Jockey: Rob Hornby

Chester 14:50 Sat Sep 10 2016

Betway Stand Cup (Listed)

1

Mountain Bell Jockey: J F Egan

2

Desert Encounter Jockey: M Harley

3

Foundation Jockey: R Havlin

Lingfield 15:00 Sat Sep 10 2016

British Stallion Studs EBF Maiden Fillies' Stakes (Plus 10)

1

Unforgetable Filly Jockey: Jim Crowley

2

Midnight Vixen Jockey: T E Durcan

3

Mouille Point Jockey: Tom Marquand

Doncaster 15:10 Sat Sep 10 2016

Saint Gobain Weber Park Stakes (Group 2)

1

Breton Rock Jockey: Andrea Atzeni

2

The Happy Prince Jockey: J A Heffernan

3

Adaay Jockey: P Hanagan

Bath 15:20 Sat Sep 10 2016

Rainbow Casino Aberdeen Nursery

1

Masterofdiscovery Jockey: J P Fahy

2

Sir Plato Jockey: L Morris

3

Moneyoryourlife Jockey: P J Dobbs

Chester 15:25 Sat Sep 10 2016

Betway Nursery

1

Sayesse Jockey: J F Egan

2

Boundsy Jockey: P Mathers

3

Franca Florio Jockey: Joe Doyle

Leopardstown 15:30 Sat Sep 10 2016

Ballylinch Stud EBF Fillies Maiden (Plus 10)

1

Rain Goddess Jockey: D P McDonogh

2

Holiday Girl Jockey: W J Lee

3

Key To My Heart Jockey: R L Moore

Lingfield 15:35 Sat Sep 10 2016

Recycle Me UK Ltd Handicap

1

Plauseabella Jockey: T E Durcan

2

Surety Jockey: Jim Crowley

3

Artful Mind Jockey: S Donohoe

Doncaster 15:45 Sat Sep 10 2016

Ladbrokes St Leger Stakes (Group 1) (British Champions Series)

1

Harbour Law Jockey: G Baker

2

Ventura Storm Jockey: S De Sousa

3

Housesofparliament Jockey: C O'Donoghue

Bath 15:50 Sat Sep 10 2016

Double Diamond Gaming Maiden Stakes (Plus 10)

1

Good Omen Jockey: P Cosgrave

2

Whip Nae Nae Jockey: K T O'Neill

3

I'vegotthepower Jockey: J Fortune

Chester 15:55 Sat Sep 10 2016

Stellar Group Handicap

1

Rainbow Rebel Jockey: R Kingscote

2

De Veer Cliffs Jockey: F M Berry

3

Fantasy Gladiator Jockey: A Mullen

Leopardstown 16:00 Sat Sep 10 2016

Willis Towers Watson Champions Juvenile Stakes (Group 3)

1

Landfall Jockey: S Foley

2

Firey Speech Jockey: P J Smullen

3

Douglas Macarthur Jockey: R L Moore

Lingfield 16:10 Sat Sep 10 2016

British Stallion Studs EBF Conditions Stakes

1

Salateen Jockey: Jim Crowley

2

Aljuljalah Jockey: Harry Bentley

3

C Note Jockey: Dane O'Neill

Musselburgh 16:15 Sat Sep 10 2016

Hannah Fay Handicap

1

Storm Trooper Jockey: R Ffrench

2

Twentysvnthlancers Jockey: Adam J McNamara

3

Bunce Jockey: P McDonald

Doncaster 16:20 Sat Sep 10 2016

Champagne Pommery Nursery (Str)

1

Khalidi Jockey: Andrea Atzeni

2

Harbour Master Jockey: J P Spencer

3

Maths Prize Jockey: G Baker

Bath 16:25 Sat Sep 10 2016

Rainbow Casino Bristol Handicap (Summer Staying Series Final)

1

Rosie Royale Jockey: George Wood

2

Captain George Jockey: S J Drowne

3

Oratorio's Joy Jockey: T J Murphy

Chester 16:30 Sat Sep 10 2016

ChesterBET Handicap

1

I'll Be Good Jockey: D Swift

2

Apricot Sky Jockey: F Norton

3

Casterbridge Jockey: Jason Hart

Leopardstown 16:35 Sat Sep 10 2016

Irish Stallion Farms E.B.F. 'Petingo' Handicap (Premier Handicap)

1

Quick Jack Jockey: O J Orr

2

Pyromaniac Jockey: D P McDonogh

3

Intense Tango Jockey: Clifford Lee

Lingfield 16:40 Sat Sep 10 2016

Racing Welfare Handicap

1

He's No Saint Jockey: Jim Crowley

2

Cincuenta Pasos Jockey: Dane O'Neill

3

King Of Spin Jockey: M Dwyer

Musselburgh 16:45 Sat Sep 10 2016

EBF Stallions Breeding Winners Scottish Premier Series Fillies' Handicap

1

Marsh Pride Jockey: P McDonald

2

Flinty Fell Jockey: J Fanning

3

Lincoln Rocks Jockey: S H James

Doncaster 16:50 Sat Sep 10 2016

Napoleons Casinos & Restaurants Handicap (Str)

1

Can't Change It Jockey: J P Spencer

2

Banksea Jockey: Andrea Atzeni

3

Dinkum Diamond Jockey: Oisin Murphy

Bath 16:55 Sat Sep 10 2016

Rainbow Casino Birmingham Handicap

1

British Embassy Jockey: Hector Crouch

2

Stosur Jockey: Cameron Noble

3

Alcatraz Jockey: S J Drowne

Chester 17:00 Sat Sep 10 2016

Betway Stayers Handicap

1

Blakeney Point Jockey: R Kingscote

2

Masterson Jockey: J F Egan

3

Hereawi Jockey: F M Berry

Leopardstown 17:05 Sat Sep 10 2016

KPMG Enterprise Stakes (Group 3)

1

Zhukova Jockey: P J Smullen

2

Us Army Ranger Jockey: R L Moore

3

Bondi Beach Jockey: E J McNamara

Lingfield 17:15 Sat Sep 10 2016

Laurie Green Memorial Fillies' Handicap

1

Sweet Dragon Fly Jockey: Jim Crowley

2

Sixties Sue Jockey: Charles Bishop

3

Rebel Surge Jockey: William Twiston-Davies

Musselburgh 17:20 Sat Sep 10 2016

Coast To Coast Nursery

1

Frozen Kiss Jockey: J Fanning

2

Coolfitch Jockey: S H James

3

Yorkshiredebut Jockey: Adam J McNamara

Doncaster 17:25 Sat Sep 10 2016

EBF Breeders' Series Fillies' Handicap

1

Bess Of Hardwick Jockey: Andrea Atzeni

2

Kiltara Jockey: Oisin Murphy

3

Lustrous Jockey: P Makin

Bath 17:30 Sat Sep 10 2016

Sekkai Watches Maiden Stakes

1

Minminwin Jockey: Cameron Noble

2

Oat Couture Jockey: J Fortune

3

Zippy Jockey: Josephine Gordon

Leopardstown 17:35 Sat Sep 10 2016

Coolmore Fastnet Rock Matron Stakes (Group 1)

1

Alice Springs Jockey: R L Moore

2

Persuasive Jockey: L Dettori

3

Qemah Jockey: Gregory Benoist

Musselburgh 17:55 Sat Sep 10 2016

Deuchers IPA Handicap

1

Just Hiss Jockey: Rachel Richardson

2

Hibou Jockey: P McDonald

3

Southern Gailes Jockey: D C Costello

Doncaster 18:00 Sat Sep 10 2016

Harriet De-Vere Powell Handicap

1

Gold Trail Jockey: James Doyle

2

Stars Over The Sea Jockey: G Baker

3

Argus Jockey: Oisin Murphy

Bath 18:05 Sat Sep 10 2016

Rainbow Casino Cardiff Fillies' Handicap

1

Ginzan Jockey: J Fortune

2

Princess Tansy Jockey: Cameron Noble

3

Pine Ridge Jockey: J P Fahy

Leopardstown 18:10 Sat Sep 10 2016

Clipper Logistics Boomerang Stakes (Group 2)

1

Awtaad Jockey: C D Hayes

2

Custom Cut Jockey: D Tudhope

3

Hit It A Bomb Jockey: R L Moore

Musselburgh 18:30 Sat Sep 10 2016

Caledonian Cup Handicap

1

Novalina Jockey: Graham Gibbons

2

High On Light Jockey: Rachel Richardson

3

Second Serve Jockey: R Ffrench

Leopardstown 18:45 Sat Sep 10 2016

Qipco Irish Champion Stakes (Group 1)

1

Almanzor Jockey: C Soumillon

2

Found Jockey: J A Heffernan

3

Minding Jockey: R L Moore

Musselburgh 19:00 Sat Sep 10 2016

Three Hop Handicap

1

Falcon's Fire Jockey: Graham Gibbons

2

Neuf Des Coeurs Jockey: Jamie Gormley

3

Henry Smith Jockey: Rob J Fitzpatrick

Leopardstown 19:20 Sat Sep 10 2016

Irish Stallion Farms E.B.F. 'Sovereign Path' Handicap

1

Colour Blue Jockey: W J Lee

2

Withernsea Jockey: D P McDonogh

3

Mizaah Jockey: C D Hayes

Musselburgh 19:30 Sat Sep 10 2016

Volvo Trucks Handicap

1

Riponian Jockey: Joey Haynes

2

Dark Command Jockey: P Mulrennan

3

Centre Haafhd Jockey: J Garritty

Recent Top Results

Wed 17:30 Dundalk 17:30 - Crowne Plaza Race & Stay Maiden
17 runners
Wed 14:35 Lingfield 14:35 - sunbets.co.uk Handicap
9 runners, Class 3
Mon 14:30 Lingfield 14:30 - Betway Sprint Handicap
10 runners, Class 2
Mon 13:55 Lingfield 13:55 - Betway Handicap
13 runners, Class 3

Latest Tips

Racing Preview: Un De Sceaux can steady the Willie Mullins ship in the Betfair Tingle Creek Read More
Get our free betting preview for this weekend's Hennessy Gold Cup on Saturday. Read More

Latest News

Get the latest horse racing betting news and our update on the upcoming stanjames.com International Hurdle Read More
No racing today at Southwell Racecourse due to a waterlogged course. Read More