All you need at the races

Sat Aug 20 2016 Results

Get full horse racing results for Sat Aug 20 2016 free on freebets.com. With results from York, TurfTV Extras and Sandown. See how the horse Heartbreak City won the York 16:00 (Betfred Ebor Heritage Handicap).

Result quick find

TurfTV Extras 13:20 Sat Aug 20 2016

Sandown - Arab Race - H.H. Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup (Group 1 PA)

1

Sir Bani Yas (A) Jockey: T P O'Shea

2

Aghsaan (A) Jockey: T E Durcan

3

Awzaan (A) Jockey: A Kirby

Killarney 13:20 Sat Aug 20 2016

SeamusWeldon.com Maiden Hurdle

1

The Last Marju Jockey: D N Russell

2

Rock Lobster Jockey: J W Kennedy

3

D'pinesflyer Jockey: R P Treacy

Curragh 13:40 Sat Aug 20 2016

Irish Stallion Farms European Breeders Fund Fillies Maiden

1

Mujaazy Jockey: P J Smullen

2

Bound Jockey: E J McNamara

3

Key To My Heart Jockey: D O'Brien

York 13:45 Sat Aug 20 2016

Betfred Supports Jack Berry House Stakes (Handicap)

1

Scarlet Dragon Jockey: L Morris

2

Dark Red Jockey: L Dettori

3

Erik The Red Jockey: D P McDonogh

Killarney 13:50 Sat Aug 20 2016

Irish Stallion Farms E.B.F. Novice Hurdle

1

Screaming Rose Jockey: P Townend

2

Bel Sas Jockey: R Walsh

3

Msmilan Jockey: P D Kennedy

Sandown 13:55 Sat Aug 20 2016

Omeir Travel Agency Nursery

1

Harbour Master Jockey: G Baker

2

Mister Blue Sky Jockey: Oisin Murphy

3

Serengeti Sky Jockey: James Doyle

Newton Abbot 14:00 Sat Aug 20 2016

toteScoop6 Bet Now Novices' Handicap Hurdle

1

Nikki Steel Jockey: Aidan Coleman

2

Mr Mountain Jockey: D A Jacob

3

Buy Me Out Jockey: Conor Ring

Chester 14:05 Sat Aug 20 2016

ANS Means Business/EBF Stallions Maiden Stakes (Plus 10)

1

Double Touch Jockey: D Nolan

2

Arc Royal Jockey: R Kingscote

3

Bloomin Lovely Jockey: Jason Hart

Curragh 14:10 Sat Aug 20 2016

Irish Stallion Farms European Breeders Fund Maiden

1

De Boss Man Jockey: C T Keane

2

Ice Canyon Jockey: S Foley

3

Khukri Jockey: C O'Donoghue

York 14:15 Sat Aug 20 2016

Betfred Mobile Strensall Stakes (Group 3)

1

Scottish Jockey: W Buick

2

Yorker Jockey: P Cosgrave

3

Custom Cut Jockey: D Tudhope

Killarney 14:25 Sat Aug 20 2016

McSweeney Arms Hotel Handicap Hurdle

1

Sea Light Jockey: P T Enright

2

Kylecrue Jockey: D Meyler

3

Automated Jockey: J W Kennedy

Sandown 14:30 Sat Aug 20 2016

Redrock Entertainment Atalanta Fillies' Stakes (Group 3)

1

Persuasive Jockey: R Havlin

2

Blond Me Jockey: Oisin Murphy

3

Lucy The Painter Jockey: Harry Bentley

Newton Abbot 14:35 Sat Aug 20 2016

toteScoop6 Racing's Millionaire Maker Handicap Chase

1

Gowanauthat Jockey: Harry Bannister

2

Strongly Suggested Jockey: Aidan Coleman

3

Theatre Mill Jockey: R P McLernon

Chester 14:40 Sat Aug 20 2016

&Feelingfruity/ebfstallions.com Fillies' Conditions Stakes (Plus 10)

1

Partitia Jockey: G Lee

2

Rosabelle Jockey: Graham Gibbons

3

Grizzel Jockey: S M Levey

Curragh 14:45 Sat Aug 20 2016

Palmerstown House Estate Irish St Leger Trial Stakes (Group 3)

1

Order Of St George Jockey: D O'Brien

2

Twilight Payment Jockey: K J Manning

3

Arya Tara Jockey: Anastasia O'Brien

York 14:50 Sat Aug 20 2016

Betfred Melrose Stakes (Handicap)

1

Wall of Fire Jockey: W Buick

2

Regal Monarch Jockey: F Norton

3

Unicorn Jockey: J P Spencer

Perth 14:55 Sat Aug 20 2016

Barclay's Samuel Lough Novices' Hurdle

1

Mirsaale Jockey: B P Harding

2

Mountain Kingdom Jockey: B Hughes

3

Dove Mountain Jockey: R Johnson

Killarney 15:00 Sat Aug 20 2016

International Hotel Killarney Beginners Chase

1

Ridestan Jockey: A E Lynch

2

The Plan Man Jockey: J W Kennedy

3

Crown Of Gold Jockey: D N Russell

Sandown 15:05 Sat Aug 20 2016

TCA Abu Dhabi Solario Stakes (Group 3)

1

South Seas Jockey: Oisin Murphy

2

Salouen Jockey: Tom Marquand

3

Eqtiraan Jockey: T J Murphy

Newton Abbot 15:10 Sat Aug 20 2016

toteScoop6 Results At totepoolliveinfo.com Handicap Chase

1

Notarfbad Jockey: Matt Griffiths

2

Easily Pleased Jockey: Nico de Boinville

3

Miss Tenacious Jockey: Harry Cobden

Chester 15:15 Sat Aug 20 2016

Crabbie's Alcoholic Ginger Beer Chester Stakes (Listed Handicap)

1

Muntahaa Jockey: G Lee

2

Duretto Jockey: David Probert

3

Fabricate Jockey: William Twiston-Davies

Curragh 15:20 Sat Aug 20 2016

Jimmy O'Neill Irish Racing Excellence Curragh Stakes (Group 3)

1

Hit The Bid Jockey: L F Roche

2

Mur Hiba Jockey: K J Manning

3

Yulong Baobei Jockey: S Foley

York 15:25 Sat Aug 20 2016

Irish Thoroughbred Marketing Gimcrack Stakes (Group 2)

1

Blue Point Jockey: W Buick

2

Mokarris Jockey: P Hanagan

3

The Last Lion Jockey: F Norton

Perth 15:30 Sat Aug 20 2016

Perth Aschaffenburg Diamond Anniversary Novices' Handicap Hurdle

1

Wyfield Rose Jockey: Henry Brooke

2

Baysbrown Jockey: Ryan Day

3

This Thyne Jude Jockey: Grant Cockburn

Killarney 15:35 Sat Aug 20 2016

Frank Twiss Memorial Beginners Chase

1

Briar Hill Jockey: R Walsh

2

Marinero Jockey: D J Mullins

3

Buster Dan Dan Jockey: D E Splaine

Sandown 15:40 Sat Aug 20 2016

National Feed & Flour Production Handicap

1

Baydar Jockey: Josephine Gordon

2

Goodwood Mirage Jockey: Edward Greatrex

3

Blue Surf Jockey: M Dwyer

Newton Abbot 15:45 Sat Aug 20 2016

toteexacta Handicap Hurdle

1

Golden Doyen Jockey: T J O'Brien

2

Oh Land Abloom Jockey: T E Whelan

3

Ennistown Jockey: T Scudamore

Chester 15:50 Sat Aug 20 2016

British Stallions Studs EBF Handicap

1

Breakable Jockey: D Allan

2

Right Touch Jockey: T Hamilton

3

Above The Rest Jockey: Graham Gibbons

Curragh 15:55 Sat Aug 20 2016

Al Ain Racecourse Handicap

1

An Saighdiur Jockey: W J Lee

2

Excelli Jockey: L F Roche

3

Time To Reason Jockey: D P Linehan

York 16:00 Sat Aug 20 2016

Betfred Ebor Heritage Handicap

1

Heartbreak City Jockey: Adam J McNamara

2

Shrewd Jockey: Clifford Lee

3

Quick Jack Jockey: O J Orr

Perth 16:05 Sat Aug 20 2016

SPM Scotland Novices' Handicap Chase

1

Bright Prospect Jockey: B Hughes

2

Jackofhearts Jockey: Sean Quinlan

3

Nefyn Bay Jockey: W T Kennedy

Killarney 16:10 Sat Aug 20 2016

MSL Cork Mercedes-Benz Handicap Chase (Grade B)

1

Ballycasey Jockey: R Walsh

2

Rightville Boy Jockey: A E Lynch

3

A Decent Excuse Jockey: M A Enright

Sandown 16:15 Sat Aug 20 2016

Global United Veterinary Services Handicap

1

Son Of Africa Jockey: Harry Bentley

2

Shipyard Jockey: T P Queally

3

Seeking Magic Jockey: A Kirby

Newton Abbot 16:20 Sat Aug 20 2016

totetrifecta Novices' Handicap Chase

1

Mrsrobin Jockey: D A Jacob

2

Zero Visibility Jockey: Miss B Hampson

3

Red Penny Jockey: Miss B Frost

Chester 16:25 Sat Aug 20 2016

sportingbet.com Handicap

1

Judicial Jockey: G Lee

2

Lightscameraction Jockey: J F Egan

3

Poyle Vinnie Jockey: A Mullen

Curragh 16:30 Sat Aug 20 2016

Kildare Medieval Festival Handicap

1

Ducky Mallon Jockey: R P Whelan

2

Enter The Red Jockey: L F Roche

3

Lake George Jockey: D M Redmond

York 16:35 Sat Aug 20 2016

Julia Graves Roses Stakes (Listed)

1

Big Time Baby Jockey: L Dettori

2

Afandem Jockey: Andrea Atzeni

3

Smokey Lane Jockey: D P McDonogh

Perth 16:40 Sat Aug 20 2016

Crabbie's Alcoholic Ginger Beer Summer Handicap Hurdle

1

Carinena Jockey: Craig Nichol

2

Jacks Last Hope Jockey: B Hughes

3

Desoto County Jockey: R Johnson

Killarney 16:45 Sat Aug 20 2016

Killarney Welcomes Bordeaux Racecourse (Pro/Am) Flat Race

1

Go Another One Jockey: Mr J J Codd

2

Electric Concorde Jockey: Mr F Maguire

3

Arbor Des Champs Jockey: Mr P W Mullins

Sandown 16:50 Sat Aug 20 2016

YAS TV Handicap

1

Unison Jockey: G Baker

2

Outback Ruler Jockey: A Kirby

3

Bernie's Boy Jockey: Oisin Murphy

Newton Abbot 16:55 Sat Aug 20 2016

toteswinger Novices Hurdle

1

Bleu Et Noir Jockey: Alan Johns

2

The Outlaw Jockey: Patrick Cowley

3

Limited Reserve Jockey: D F O'Regan

Chester 17:00 Sat Aug 20 2016

Sportingbet Handicap

1

Chocala Jockey: William Twiston-Davies

2

Perfect Summer Jockey: G Lee

3

Gabrial's Star Jockey: T Hamilton

Curragh 17:05 Sat Aug 20 2016

Longines World Fegentri Championship For Lady Riders Handicap

1

Melanna Jockey: Miss J Chini

2

Placere Jockey: Ms N Carberry

3

Alnahar Jockey: Miss S Shaffer

York 17:05 Sat Aug 20 2016

Betfred Apprentice Stakes (Handicap)

1

East Street Revue Jockey: Rob Hornby

2

Love On The Rocks Jockey: Michael J M Murphy

3

Just Glamorous Jockey: George Downing

Bath 17:10 Sat Aug 20 2016

Cutler & Gross Maiden Stakes

1

Withhold Jockey: S J Drowne

2

Arthur Mc Bride Jockey: S W Kelly

3

Satish Jockey: N Mackay

Perth 17:15 Sat Aug 20 2016

SPM Scotland Handicap Hurdle

1

Mountainside Jockey: Jake Greenall

2

Dumbarton Jockey: Callum Whillans

3

Green Zone Jockey: Callum Bewley

Killarney 17:20 Sat Aug 20 2016

ML Lynch Civil Engineering (Q.R.) Race

1

The Winkler Jockey: Mr J J Codd

2

Zafayan Jockey: Mr D Sinnott

3

Killdunne Jockey: Mr C J Gorman

Sandown 17:25 Sat Aug 20 2016

Abu Dhabi Sports Council Handicap

1

Pure Art Jockey: Harry Bentley

2

Man Look Jockey: Oisin Murphy

3

Rydan Jockey: T P Queally

Newton Abbot 17:30 Sat Aug 20 2016

toteplace Handicap Hurdle

1

Polo The Mumm Jockey: Miss H Welch

2

I'llhavealook Jockey: Miss B Hampson

3

That's Gonna Sting Jockey: Matt Griffiths

Chester 17:35 Sat Aug 20 2016

Controlled Event Solutions Handicap

1

Lady Clair Jockey: Joey Haynes

2

Geno Jockey: T Eaves

3

Sandra's Secret Jockey: D Allan

Bath 17:40 Sat Aug 20 2016

EF Medispa Bristol Handicap (Bath Summer Stayers' Series Qualifier)

1

Rosie Royale Jockey: George Wood

2

Rum Swizzle Jockey: J P Fahy

3

Moss Street Jockey: Noel Garbutt

Chelmsford City 17:45 Sat Aug 20 2016

toteplacepot Six Places In Six Races Apprentice Handicap

1

Unsuspected Girl Jockey: George Buckell

2

Boychick Jockey: Cameron Noble

3

Onehelluvatouch Jockey: Megan Nicholls

Perth 17:50 Sat Aug 20 2016

Mr And Mrs Campbells Golden Wedding Anniversary Handicap Chase

1

Kilbree Kid Jockey: P J Brennan

2

Present Lodger Jockey: D R Fox

3

Dr Moloney Jockey: R Johnson

Bath 18:05 Sat Aug 20 2016

MJ Church Handicap

1

Bob's Boy Jockey: Renato Souza

2

Azure Amour Jockey: George Wood

3

Hope Is High Jockey: Josephine Gordon

Chelmsford City 18:15 Sat Aug 20 2016

Visit totepoolliveinfo.com For Racing Results Maiden Stakes (Plus 10)

1

Queen In Waiting Jockey: James Doyle

2

Nuclear Power Jockey: Rowan Scott

3

Father Mckenzie Jockey: Charles Bishop

Perth 18:25 Sat Aug 20 2016

Visit The Old Mout Cider Garden Mares' Standard Open NH Flat Race

1

Irish Roe Jockey: Henry Brooke

2

Westinmare Jockey: R Johnson

3

Just Milly Jockey: B Hughes

Bath 18:35 Sat Aug 20 2016

Southgate Bath Handicap (Bath Summer Sprint Series Qualifier)

1

Showbizzy Jockey: S W Kelly

2

Fleeting Dream Jockey: William Carson

3

Storm Melody Jockey: S J Drowne

Chelmsford City 18:50 Sat Aug 20 2016

totequadpot Four Places In Four Races Fillies' Conditions Stakes (Plus 10)

1

Queensbrydge Jockey: L Morris

2

Soul Silver Jockey: M Harley

3

Soldier's Girl Jockey: Tom Marquand

Bath 19:05 Sat Aug 20 2016

Novia Handicap

1

Wakame Jockey: Josephine Gordon

2

Knight Of The Air Jockey: S W Kelly

3

Hot Mustard Jockey: S Hitchcott

Chelmsford City 19:20 Sat Aug 20 2016

toteexacta Pick 1st And 2nd Handicap

1

Tenzing Norgay Jockey: L Morris

2

Space Mountain Jockey: J Fanning

3

Sbraase Jockey: M Harley

Bath 19:35 Sat Aug 20 2016

Be Wiser Handicap

1

Mambo Spirit Jockey: E J Walsh

2

Catalinas Diamond Jockey: S J Drowne

3

Willow Spring Jockey: Noel Garbutt

Chelmsford City 19:50 Sat Aug 20 2016

totetrifecta Pick The 1, 2 And 3 Maiden Stakes

1

Mubajal Jockey: Jim Crowley

2

Heartstone Jockey: James Doyle

3

Dubawi Hundred Jockey: L Morris

Bath 20:05 Sat Aug 20 2016

Simply The Best Driftwood Horses Handicap

1

Rajadamri Jockey: George Wood

2

Chantecler Jockey: Jack Mitchell

3

Pina Jockey: Josephine Gordon

Chelmsford City 20:20 Sat Aug 20 2016

totepool Live Info Download Our App Handicap

1

Fast Sprite Jockey: Kieren Fox

2

In Ken's Memory Jockey: T P Queally

3

Schottische Jockey: Liam Lewis-Salter

Chelmsford City 20:50 Sat Aug 20 2016

Book Tickets Online At chelmsfordcityracecourse.com Handicap

1

Manipura Jockey: Matthew Cosham

2

Decisive Jockey: Louis Steward

3

Cadland Lad Jockey: Danny Brock

Recent Top Results

Wed 17:30 Dundalk 17:30 - Crowne Plaza Race & Stay Maiden
17 runners
Wed 14:35 Lingfield 14:35 - sunbets.co.uk Handicap
9 runners, Class 3
Mon 14:30 Lingfield 14:30 - Betway Sprint Handicap
10 runners, Class 2
Mon 13:55 Lingfield 13:55 - Betway Handicap
13 runners, Class 3

Latest Tips

Racing Preview: Un De Sceaux can steady the Willie Mullins ship in the Betfair Tingle Creek Read More
Get our free betting preview for this weekend's Hennessy Gold Cup on Saturday. Read More

Latest News

Get the latest horse racing betting news and our update on the upcoming stanjames.com International Hurdle Read More
No racing today at Southwell Racecourse due to a waterlogged course. Read More