All you need at the races

Sat Oct 31 2015 Results

Get full horse racing results for Sat Oct 31 2015 free on freebets.com. With results from Down Royal, Ascot and Wetherby. See how the horse Don Cossack won the Down Royal 14:40 (JNwine.com Champion Chase (Grade 1)).

Result quick find

Newmarket 12:30 Sat Oct 31 2015

EBF Stallions Prestige Vehicles Maiden Fillies' Stakes (Plus 10) (Div 1)

1

Aljazzi Jockey: Andrea Atzeni

2

Alyday Jockey: T E Durcan

3

Bumptious Jockey: Thomas Brown

Down Royal 12:35 Sat Oct 31 2015

Value Cabs 3-Y-O Hurdle

1

Missy Tata Jockey: B J Cooper

2

Lake Champlain Jockey: R M Power

3

Tiliver Jockey: A P Heskin

Ascot 12:40 Sat Oct 31 2015

Gardiner & Theobald Novices' Handicap Hurdle

1

Masterplan Jockey: Aidan Coleman

2

Singlefarmpayment Jockey: R T Dunne

3

Bilbrook Blaze Jockey: T J O'Brien

Wetherby 12:50 Sat Oct 31 2015

Watch Racing UK Anywhere Novices' Hurdle

1

Charmix Jockey: N D Fehily

2

Ennistown Jockey: B Hughes

3

Draytonian Jockey: R Johnson

Newmarket 13:00 Sat Oct 31 2015

EBF Stallions Prestige Vehicles Maiden Fillies' Stakes (Plus 10) (Div 2)

1

Tiptree Jockey: A Kirby

2

Swiss Range Jockey: N Mackay

3

Folly Bergere Jockey: G Lee

Down Royal 13:05 Sat Oct 31 2015

Tayto Group Maiden Hurdle

1

De Name Escapes Me Jockey: M P Walsh

2

Space Cadet Jockey: K M Donoghue

3

Strangford Lough Jockey: N P Madden

Ascot 13:10 Sat Oct 31 2015

Colts & Fillies Club Novices' Hurdle

1

Altior Jockey: Nico de Boinville

2

Ch'tibello Jockey: Harry Skelton

3

Vancouverite Jockey: Aidan Coleman

Ayr 13:15 Sat Oct 31 2015

fasPrint Maiden Hurdle

1

Cornborough Jockey: Jake Greenall

2

Another Bill Jockey: B P Harding

3

Southsea Island Jockey: Anthony Fox

Wetherby 13:25 Sat Oct 31 2015

bet365.com Novices' Chase

1

Southfield Royale Jockey: N D Fehily

2

Zeroeshadesofgrey Jockey: Trevor Whelan

3

Beg To Differ Jockey: R Johnson

Newmarket 13:35 Sat Oct 31 2015

racingfx.co.uk Nursery

1

Good Run Jockey: Oisin Murphy

2

Celebration Day Jockey: G Lee

3

Banksea Jockey: Andrea Atzeni

Down Royal 13:40 Sat Oct 31 2015

Billecart-Salmon Handicap Hurdle (0-150) (Grade C)

1

Fethard Player Jockey: D J Mullins

2

Misty Lady Jockey: S W Flanagan

3

Space Ship Jockey: A E Lynch

Ascot 13:45 Sat Oct 31 2015

Ascot Underwriting Novices' Limited Handicap Chase

1

Padge Jockey: Paul Moloney

2

Voix D'eau Jockey: Mr M Legg

3

Anatol Jockey: Nick Scholfield

Ayr 13:50 Sat Oct 31 2015

Plumbstore Handicap Hurdle

1

Island Heights Jockey: D R Fox

2

Always Tipsy Jockey: S Mulqueen

3

Malin Bay Jockey: Adam Nicol

Wetherby 14:00 Sat Oct 31 2015

bet365 West Yorkshire Hurdle (Grade 2)

1

Kilcooley Jockey: R Johnson

2

Rock On Ruby Jockey: N D Fehily

3

Aqalim Jockey: B Hughes

Newmarket 14:05 Sat Oct 31 2015

EBF Stallions Montrose Fillies' Stakes (Listed)

1

Fireglow Jockey: J Fanning

2

Rioca Jockey: L Morris

3

Haggle Jockey: Andrea Atzeni

Down Royal 14:10 Sat Oct 31 2015

Powers Irish Whiskey Chase (Grade 2)

1

Ptit Zig Jockey: Sam Twiston-Davies

2

Clarcam Jockey: B J Cooper

3

Shadow Catcher Jockey: K C Sexton

Ascot 14:15 Sat Oct 31 2015

Byrne Group Handicap Chase (Listed)

1

Cold March Jockey: Aidan Coleman

2

Pearls Legend Jockey: Nico de Boinville

3

Baby Mix Jockey: Nick Scholfield

Ayr 14:20 Sat Oct 31 2015

Park's Renault Kadjar Handicap Chase

1

What A Dream Jockey: Jamie Hamilton

2

Oscar Lateen Jockey: D R Fox

3

Kilmainham Jockey: Henry Brooke

Wetherby 14:30 Sat Oct 31 2015

olbg.com Mares' Hurdle (Listed)

1

Blue Buttons Jockey: N D Fehily

2

Intense Tango Jockey: B Hughes

3

Midnight Jazz Jockey: Kielan Woods

Newmarket 14:35 Sat Oct 31 2015

Adnams Ghostly Pale Ale Handicap

1

Emerald Jockey: Andrea Atzeni

2

Jack's Revenge Jockey: P Cosgrave

3

Ghinia Jockey: Rob Hornby

Down Royal 14:40 Sat Oct 31 2015

JNwine.com Champion Chase (Grade 1)

1

Don Cossack Jockey: B J Cooper

2

Rocky Creek Jockey: Sam Twiston-Davies

3

Texas Jack Jockey: S W Flanagan

Ascot 14:50 Sat Oct 31 2015

William Hill Handicap Hurdle (Listed)

1

Nabucco Jockey: Aidan Coleman

2

Unanimite Jockey: D A Jacob

3

Jolly's Cracked It Jockey: Nick Scholfield

Ayr 14:55 Sat Oct 31 2015

Lightways Contractors Ltd Handicap Chase

1

Back To Bracka Jockey: D R Fox

2

De Vous A Moi Jockey: Danny Cook

3

Plus Jamais Jockey: Henry Brooke

Wetherby 15:05 Sat Oct 31 2015

bet365 Charlie Hall Chase (Grade 2)

1

Cue Card Jockey: P J Brennan

2

Dynaste Jockey: C O'Farrell

3

Ballynagour Jockey: N D Fehily

Newmarket 15:10 Sat Oct 31 2015

#GhostShipSelfie James Seymour Stakes (Listed)

1

Restorer Jockey: Andrea Atzeni

2

Quarterback Jockey: J P Spencer

3

Top Notch Tonto Jockey: B A Curtis

Down Royal 15:15 Sat Oct 31 2015

Rainbow Communications Handicap Chase

1

Knockanarrigan Jockey: B Hayes

2

Nosey Box Jockey: S W Flanagan

3

Milan Breeze Jockey: A E Lynch

Ascot 15:25 Sat Oct 31 2015

Sodexo Gold Cup Handicap Chase (Grade 3)

1

Pendra Jockey: B J Geraghty

2

Double Ross Jockey: Ryan Hatch

3

Fox Appeal Jockey: G Sheehan

Ayr 15:30 Sat Oct 31 2015

Procast Building Contractors Handicap Chase

1

Oliver's Gold Jockey: Jake Greenall

2

Monbeg River Jockey: Henry Brooke

3

Imjoeking Jockey: P Buchanan

Wetherby 15:40 Sat Oct 31 2015

bet365.com Chase (Novices' Limited Handicap)

1

Katachenko Jockey: Wayne Hutchinson

2

Mon Successeur Jockey: Sean Bowen

3

Vodka Wells Jockey: Jamie Bargary

Newmarket 15:45 Sat Oct 31 2015

Ben Marshall Stakes (Listed)

1

Big Baz Jockey: G Lee

2

Mitchum Swagger Jockey: J P Spencer

3

So Beloved Jockey: Andrea Atzeni

Down Royal 15:50 Sat Oct 31 2015

Daily Mirror (Pro/Am) Flat Race

1

Death Duty Jockey: Ms N Carberry

2

Catch A Lucky Star Jockey: Mr N McParlan

3

Nettlebush Jockey: Mr M J O'Hare

Ascot 15:55 Sat Oct 31 2015

Neptune Investment Management Standard Open NH Flat Race

1

Cultivator Jockey: B J Geraghty

2

He's A Charmer Jockey: Nick Scholfield

3

The Poodle Faker Jockey: Nico de Boinville

Ayr 16:00 Sat Oct 31 2015

Tennent's Cup Handicap Hurdle

1

Aristo Du Plessis Jockey: Dale Irving

2

Avidity Jockey: Mr Kit Alexander

3

Forest Bihan Jockey: Craig Gallagher

Wetherby 16:10 Sat Oct 31 2015

Racing UK 1 Price 3 Devices Handicap Hurdle

1

Billy No Name Jockey: P J Brennan

2

Muhtaris Jockey: L P Aspell

3

Sir Ivan Jockey: N D Fehily

Newmarket 16:20 Sat Oct 31 2015

TurfTV Handicap

1

Popeswood Jockey: Andrea Atzeni

2

Jan Van Hoof Jockey: D Nolan

3

Realize Jockey: Aaron Jones

Ayr 16:30 Sat Oct 31 2015

SNJ Recruitment 'Newcomers' Standard Open NH Flat Race

1

Caius Marcius Jockey: Craig Nichol

2

Selkirk's Island Jockey: G B Watters

3

Largy Girl Jockey: Anthony Fox

Wolverhampton 16:35 Sat Oct 31 2015

32RedPoker.com Apprentice Handicap

1

Cahill Jockey: Georgia Cox

2

Goodby Inheritence Jockey: Patrick Vaughan

3

Perennial Jockey: Phil Dennis

Wolverhampton 17:10 Sat Oct 31 2015

32Red Nursery

1

Hope Cove Jockey: L Morris

2

Kylla Instinct Jockey: David Probert

3

Cautious Optimism Jockey: S J Drowne

Wolverhampton 17:45 Sat Oct 31 2015

32Red.com Maiden Stakes

1

Loading Jockey: S M Levey

2

Daqeeq Jockey: P Hanagan

3

De Aguilar Jockey: William Twiston-Davies

Wolverhampton 18:15 Sat Oct 31 2015

Ladbrokes Handicap

1

El Fenix Jockey: S W Kelly

2

Lucky Di Jockey: Charles Bishop

3

Wink Oliver Jockey: Martin Lane

Wolverhampton 18:45 Sat Oct 31 2015

coral.co.uk Maiden Stakes

1

Good Judge Jockey: Oisin Murphy

2

Red Cardinal Jockey: J P Spencer

3

Gild Master Jockey: J P Fahy

Wolverhampton 19:15 Sat Oct 31 2015

Bet&Watch Every Race At Unibet Nursery

1

The Burnham Mare Jockey: Josephine Gordon

2

Emerald Bay Jockey: Oisin Murphy

3

Thewayitellum Jockey: T Eaves

Wolverhampton 19:45 Sat Oct 31 2015

Download The New Unibet Racing App Handicap (Div 1)

1

Your Gifted Jockey: Raul Da Silva

2

Go Charlie Jockey: Lemos De Souza

3

Frank The Barber Jockey: Graham Gibbons

Wolverhampton 20:20 Sat Oct 31 2015

Download The New Unibet Racing App Handicap (Div 2)

1

Virile Jockey: S W Kelly

2

Rat Catcher Jockey: Lemos De Souza

3

Fortinbrass Jockey: S A Gray

Next Top Racecards

Tue 13:30 Uttoxeter 13:30 - Signs 2000 Novices' Chase
3 runners, Class 3
Tue 13:50 Southwell 13:50 - sunbets.co.uk Handicap
14 runners, Class 4
Tue 14:10 Fontwell 14:10 - T I Engineering Structural Ltd Handicap Chase
6 runners, Class 3
Wed 14:35 Lingfield 14:35 - sunbets.co.uk Handicap
9 runners, Class 3

Latest Tips

Racing Preview: Un De Sceaux can steady the Willie Mullins ship in the Betfair Tingle Creek Read More
Get our free betting preview for this weekend's Hennessy Gold Cup on Saturday. Read More

Latest News

No racing today at Southwell Racecourse due to a waterlogged course. Read More
Latest Grand National betting tips for the racing at Aintree on Friday. Read More